+48 513 253 253 kontakt@litepage.pl

Co to jest certyfikat SSL?

Co to jest SSL?

Certyfikat bezpieczeństwa SSL to narzędzie poświadczające wiarygodność witryny lub właściciela witryny lub i witryny i właściciela. Potwierdza bezpieczeństwo zaszyfrowanych danych wymienianych pomiędzy użytkownikiem a serwerem. Gwarantuje zachowanie poufności przesyłanych informacji jak i całej komunikacji. Do szyfrowania używa się certyfikatu o odpowiedniej długości klucza. Im klucz jest dłuższy tym dane są bardziej bezpieczne.

certyfikat bezpieczeństwa

 

Skąd wiadomo, że dana strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL?

Dla użytkownika Internetu SSL jest widoczny przy adresie strony internetowej. Jeżeli pojawi się tam symbol kłódki to oznacza, że dana witryna posiada ważny certyfikat. Jego obecność widać również w pełnym samym adresie strony. Jeżeli zaczyna się od https:// wtedy strona ma SSL a jeżeli od http:// nie ma. Może zaistnieć również sytuacja w której adres strony internetowej w wyszukiwarce będzie na zielonym tle. Wówczas mamy do czynienia z certyfikatem o wysokim prestiżu. Z takiego rozwiązania korzystają np. banki.

Kiedy stosować certyfikat SSL?

Każda strona internetowa na której użytkownicy podają swoje dane certyfikat SSL powinien być stosowany. To wzmacnia wiarygodność serwisu oraz zapewnia bezpieczeństwo korzystających z niego osób. Przykładem takiej witryny jest forum internetowe na którym w większości przypadków trzeba się zarejestrować podając swój adres mailowy.

Jakie wyróżniamy rodzaje certyfikatu SSL?

Są trzy typy SSL:

  • SSL walidujący domenę (DV – Domain Validation)
  • SSLpotwierdzający autentyczność domeny oraz jej właściciela (OV – Organization Validation)
  • Certyfikaty o wysokim prestiżu EV (Extended Validation)

SSL walidujący domenę

Najprostsza wersja certyfikatu właściwa dla małych sklepów internetowych, niewielkich portali czy forów. Zabezpiecza ona transmisję danych w obrębie domeny i potwierdza jej autentyczność. Posiadanie takiej wersji SSL powinni rozważyć właściciele blogów oraz CMSów jak np. WordPress ponieważ logowanie do niego odbywa się poprzez stronę.

SSL potwierdzający autentyczność domeny oraz jej właściciela

Wersja dla bardziej rozbudowanych witryn i sklepów internetowych gdzie użytkownik podczas rejestracji musi podać bardziej szczegółowe dane jak imię, nazwisko, numer telefonu czy adres. Jest to droższa wersja od poprzedniej ale daje również dużo wyższe gwarancje, że certyfikat będzie działał prawidłowo.

Certyfikaty o wysokim prestiżu EV

Certyfikaty te autentykują domenę, dane jej właściciela oraz wyświetlają zielony pasek adresu. Są stosowane głownie przez instytucje bankowe.

Skontaktuj się z nami!

MEGA-TECH

ul. Rudzka 18

93-457 Łódź

Telefon

skrzynka pocztowa
5/5 - (2 votes)